En İyi SEO Tarayıcı Eklentileri

SEO konusunda web sitenizi yeterince kapsamlı bir şekilde analiz edip optimizasyonları yönetiyor musunuz? Yeterince güçlü bir SEO çalışması, öncelikle otomatize edilebilen, gerektiğinde yapay zekâ kullanabilen ve web sayfalarınızı detaylı bir şekilde tarayabilen araçları gerektiriyor. Çünkü bu tip araçlar, sitenizi daha görünür kılma maceranızda size zaman, enerji ve para kazandırıyor. Bugün sizlerle birlikte bu araçları çok daha pratik bir şekilde kullanmanızı sağlayacak en iyi SEO tarayıcı eklentileri seçeneklerinden söz edeceğiz. Bu eklentileri tarayıcınıza kolayca kurduktan ve ücretli & ücretsiz abonelikleri başlattıktan sonra, web sayfalarınızın SEO bakımından analiz edebileceksiniz.

SimilarWeb – Traffic Rank & Website Analysis

SimilarWeb tarafından kullanıcılara sunulan bu eklentiyi tamamen ücretsiz olarak kolayca tarayıcınıza yükleyebilirsiniz. Platformun yaptığı şey spesifik bir anahtar kelimede web site sıralaması, zaman filtreleme seçenekleri ile ziyaretçi sayısı, ziyaretçilerin bulundukları lokasyonlar, trafik kaynakları hakkında bilgi vermek. Uzantıyı tarayıcınıza eklediğiniz zaman herhangi bir ücret ödemeden deneme yapabilir ve nasıl çalıştığını inceleyebilirsiniz.

SimilarWeb, özellikle belirli anahtar kelimelerde SEO çalışmalarının ne oranda verim sunduğunu anlamak için efektif bir araçtır. Düzenli trafik sıralama takibi işinize yarayabilir. Ayrıca, web site analizi sonucunda trafik kaynaklarının gösterilmesi de SEO ve kitle hedefleme için nereye odaklanmanız gerektiği ile alakalı size ipuçları verecektir.

SimilarWeb - Traffic Rank & Website Analysis - En İyi SEO Tarayıcı Eklentileri

Page Load Time

Page Load Time, günümüzde SEO oyununun kurallarını büyük ölçüde belirleyen bir metriği kontrol altında tutmanız için sunuluyor: sayfa yüklenme hızı. Bulunduğunuz sayfanın ortalama yüklenme hızını öğrenmek, yanıt ve istek sürelerini ayrı ayrı görüntülemek, DOM ağacı yükleme süresi hakkında bilgi almak, interaktif yüklenme süresi ve içerik yüklenme süresi ile alakalı spesifik detayları görüntülemek için Page Loading Time iyi bir araç olabilir. Bu araçla hem rakiplerinizin sayfasının değerlerini tek tıkla görüntüleyebilirsiniz, hem de belirli aralıklarla tek tıkla kendi sitenizin istatistiklerine erişebilirsiniz. Tarayıcınızın sağ üst köşesine eklenecek olan simgeye tıklamanız, sonuçları görmeniz için yeterli. Simge bir kronometre görüntüsüne sahip ve mavi bir kutucuk içinde ortalama sayfa yüklenme süresi otomatik olarak gösteriliyor olacak. İşte bu kadar basit!

İlginizi Çekebilir;  YouTube'da Daha Fazla Görüntülenme Nasıl Elde Edilir?
page load time eklenti google

SEOquake

Hızlı şekilde dilediğiniz sayfanın SEO denetimini yaptığınızı, sayfanın sahip olduğu iç ve dış linkleri analiz ettiğinizi, domain’leri tek tıkla birbiri ile karşılaştırarak detaylı bir iç görü edindiğinizi hayal edin. Üstelik bunun için hantal bir masaüstü programını çalıştırmanız ya da bir web sitesine girip üyelik açmanız gerekmiyor. Siz hangi sayfadaysanız, tarayıcı eklentisi olarak çalışan SEOquake o sayfa hakkında oldukça detaylı bir analiz sunar. Üstelik bu analizleri tek tıkla bir dosya halinde indirebilir ve çalışma arkadaşlarınız ya da müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

SEOquake seo eklentisi

Google Lighthouse

Her web site geliştiricisinin ve SEO uzmanının en yakın arkadaşı ile tanışın: Google Lighthouse! Sayfa yüklenme hızı, en iyi pratikler, erişilebilirlik, SEO ve performans metrikleri ile Google’ın ve kullanıcılarınızın sizi tam olarak nasıl gördüğüne dair detaylı bir rapor çıkaran Lighthouse, her bir analizini sayfa bazlı olarak yapar ve hataları birer ‘’uyarı’’ halinde size gösterir. Her bir denetim skor bazlı olarak raporlandırıldığından ve denetimde daha iyi sonuçlar almak için yapabileceğiniz optimizasyonlar sıralandığından, Lighthouse harika bir SEO eklentisi olarak nitelendiriliyor. Üstelik Google tarafından piyasaya sürüldü.

Google Lighthouse

Alexa Toolbar

Alexa Toolbar, bulunduğunuz web sayfasının Alexa trafik panelinde sahip olduğu sıralama ile alakalı size detaylı bir bilgi verir. Sitenin web dünyasındaki diğer benzer sitelere göre trafik oranları ve site ile alakalı link havuzları hakkında size detaylı bir rapor sunan Alexa, rakipleriniz ve kendi projeniz hakkında kapsamlı bir iç görü kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, kullanıcıların hangi arama yoluyla siteye / sayfaya eriştiklerini bulmak istediğinizde de Alexa ToolBar iyi bir seçenek olabilir. Alexa Traffic Rank’ın yanı sıra Alexa Page Rank’ı da Chrome’a kurarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  İnternetten para kazanmanın gerçekten işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarım?
Alexa Page Rank chrome eklentisi nedir

PageAnalytics by Google

Google tarafından piyasaya sürülen ve ücretsiz olarak tarayıcınıza ekleyebileceğiniz Page Analytics, bulunduğunuz sayfanın gerekli tüm verilerine ulaşmanızı sağlar:

 1. Sayfa görüntülenme oranları,
 2. Benzersiz sayfa ziyaretçi sayısı (her bir IP adresinden sayfanıza giren kişi bir kere sayılır ve bu şekilde bir veri oluşturulur)
 3. Sayfada geçirilen ortalama süre
 4. Hemen çıkma oranları
 5. Çıkma oranları
 6. Web sayfası içerisinde en çok vakit geçirilen ve tıklanılan alanlar
 7. Analiz yapıldığı sırada aktif olarak sitede bulunan kişi sayısı
PageAnalytics by Google - En İyi SEO Tarayıcı Eklentileri

Tüm bu verilere kolayca erişin ve tek tıkla eklentinin size kompleks analiz sonuçlarını anlaşılabilir şekilde sunmasına izin verin.

Çoklu URL Kaldırma Aracı – Can Cankıran

Sitenize verilen bağlantıları teker teker kaldırmakla uğraşmak yerine bunu hızlı ve toplu şekilde tek seferde yapın. Aracı eklenti olarak Google’a ekledikten sonra yapmanız gereken şey aşağıdaki gibi:

 1. Öncelikle kaldırmak istediğiniz bağlantıları bir CSV dosyası halinde listelemeniz gerekmektedir. Excel dosyanızı kaydedin.
 2. Google Search Console’u Türkçe olarak açın. Çoklu URL Kaldırma Aracının temel amacı da yabancılarda bulunan benzer aracı Türkçe olarak sunmaktır. Bu sayede ana dilinizde optimizasyon süreçlerine devam ederken hiçbir zorluk çekmeyeceksiniz.
 3. Search Console menüsünden URL Kaldırma seçeneğine tıklayın.
 4. Tarayıcınısın sağ üst kısmında uygulamanın ikonunu göreceksiniz. Tek tıkla burayı açın ve az önce kaydettiğiniz CSV dosyasının yüklenmesini tamamlayın.
 5. İşlem, belirlediğiniz tüm URL’lerin otomatik olarak kaldırılmasını sağlayacaktır. İşte bu kadar basit!
Çoklu URL Kaldırma Aracı – Can Cankıran

Majestic Backlink Analyzer

Güçlü bir SEO’nun en önemli gerekliliklerinden biri link havuzunuzdan haberdar olmak ve prestijli olmayan sitelerden aldığınız bağlantıları keşfedip onları iptal etmek. Majestik Backlink Analyzer sayesinde herhangi bir web sayfasının sahip olduğu backlink sayısını hemen öğrenebilirsiniz. Üstelik bu araç bilgileri üçüncü bir kaynaktan almıyor, taramayı doğrudan kendisi yapıyor. Yapılan analiz sonucunda her bir backlink’in genel konusunu ya da kategorisini de görmeniz mümkündür.

İlginizi Çekebilir;  Instagram Hikayeleri ile Nasıl Para Kazanılır?

Ücretli ve ücretsiz versiyonları olan bu SEO tarayıcı eklenti ürününde, ücretsiz versiyonda sunulan hizmetler şunlardır:

 1. Bağlantı profil çizelgeleri
 2. Belirli bir URL’nin ve subdomain’lerinin sahip olduğu bağlantı sayıları
Majestic Backlink Analyzer

Structured Data Testing Tool

Daha önce Google Yapılandırılmış Verilerin ne anlama geldiğini ve arama motorlarının dilinden konuşmanın neden önemli olduğunu konuşmuştuk. Bir web sayfasında hangi yapılandırılmış verilerin kullanıldığını analiz etmek ise artık çok kolay. Structured Data Testing Tool sayesinde microdata, RDFa ve JSON-LD formatındaki tüm yapılandırılmış verileri liste halinde görebilir ve sayfadan kesinlikle ayrılmak zorunda kalmadan hepsini inceleyebilirsiniz. Eğer dilerseniz verilerin daha fazlasını keşfetmek için eklenti sizi Google Yapılandırılmış Veri Test Aracı’na yönlendirebilir.

Structured Data Testing Tool

Son Söz: SEO Tarayıcı Eklentileri ile Çalışma Süreçlerinizi Kolaylaştırın

Teknolojiden ve geliştiricilerin sundukları seçeneklerden yararlanarak çalışma sürecinizi kolaylaştırın. Bu eklentiler ile zamandan ve enerjiden tasarruf ettiğiniz her an, projenize katabileceğiniz bir avantaj olarak size dönebilir. Daha fazlasını keşfetmenin tam zamanı!

The post En İyi SEO Tarayıcı Eklentileri first appeared on Can Cankıran.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir