Google Ad Manager Nedir, Nasıl Kullanılır?

Reklam vermek isteyen bir marka ya da reklam verilebilecek alanlarını pazarlamak isteyen bir yayıncı: Google Ad Manager, herkes için oldukça kullanışlı ve yeni nesil bir reklam borsası olarak hizmet veriyor. Eğer siz de online platformların yeni nesil PPC reklam anlayışından yararlanmak ve bu yolla reklam süreçlerinizi yönetmek istiyorsanız, kesinlikle doğru yerdesiniz. Google Ad Manager, reklam yayınlarından daha yüksek oranda para kazanmanıza olanak tanırken, reklam yayınlamak isteyen markalar için de prestijli, güvenilir ve teklif usulü çalışan güçlü bir platform sağlıyor.

Eğer bu işte yeniyseniz reklam yeri kiralamak ya da reklam alanlarınızı pazarlamak size zor gelebilir. Çünkü işletmeler geleneksel reklam yerleri ile anlaşırken onlarla doğrudan iletişim kurarlar. Fakat Google Ads, Amazon Advertising ya da sosyal medya reklamcılık modelleri için durum farklıdır. Özellikle Google Ad Manager, ürün pazarlamak istediğiniz sektöre hitap eden web site reklam alanlarını bulmanızı, adil bir teklif usulü ile efektif reklam bütçeleri oluşturmanızı ve markanızı ileri seviyeye taşımanızı kolaylaştırır.

Bugünkü içeriğimizde Google Ad Manager’in ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve ne gibi fonksiyonlara sahip olduklarını oldukça detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Hazırsanız, başlayalım.

Google Ad Manager Nedir?

Google Ad Manager, geçmişte Ad Exchange olarak anılan platformun ve AdSense’in özelliklerinin tamamını barındıran, zengin, kapsamlı ve güçlü bir reklam borsası olarak tanımlanabilir. Buradan çok sayıda reklam ağına bağlanarak reklam satın alabilir ya da reklam alanı pazarlayabilirsiniz. Bu platformda aşağıdakilerin tamamının özellikleri birleşmiş halde size sunuluyor olacak:

 1. DoubleClick for Publisher
 2. DoubleClick for Ad Exchange

O halde birden fazla reklam ağına bağlanabilmenin ilk avantajı olarak, Google Ad Manager şunu sunuyor: Web site sahipleri farklı reklam ağlarındaki alanlarını tek panelden kolayca yönetebiliyor ve milyonlarca teklif reklam ve reklam alanları için rekabetin artmasını sağlıyor. Üstelik, reklam alanları pazarlama sürecinde performans optimizasyonu yapılabilmesi için satıcılara oldukça detaylı analiz, raporlama ve iç görü seçenekleri de Google Ad Manager tarafından sunuluyor.

Google Ad Manager’da Yeni Olan Şey Ne?

Peki, Google Ad Manager’da yeni olan şey tam olarak ne? Bildiğiniz gibi bu platformun ilk sürümü Ağustos 2008’de piyasaya sürülmüştü. Fakat 2018 reklam borsaları için bir dönüm noktası oldu, çünkü Google Ad Manager yeni bir markalaşma çalışması başlattı. Günümüzde bu yeni versiyonu ile Google Ad Manager:

 1. Yalnızca masaüstünde gösterilecek reklamların değil, mobil ve akıllı televizyondaki, video oyunlarındaki ve mobil aplikasyonlardaki reklamların de pazarlanma ve yönetilme alanı. Yani farklı alanlarda reklam envanterine sahip olanların tamamı tek bir platformda bu alanları pazarlıyor.
 2. Bu araç üzerinden birden fazla hedef kitlesine aynı anda erişebiliyorsunuz. Hedef kitlelerinizi belirleyin, onları segmente edin ve reklam sunma sürecini kolaylaştırın.
 3. Günümüzde kullanılan Google Ad Manager, iki farklı seçenek ile tüketicilere sunuluyor: Google Ad Manager 360 (Bu, Ad Manager’in ücretli versiyonudur) ve Ad Manager (bu, Ad Manager’in erişilebilir, ücretsiz versiyonudur). Bu versiyonların her birinin erişebildiği ek haklar ve kullanım seçenekleri bulunuyor. Örneğin küçük işletmeler genellikle sınırlı teklif sunabilecekleri standart ücretsiz modu tercih ederken, büyük ölçekli işletmeler ekstra haklar elde etmek için Ad Manager 360’ı kullanıyorlar.

Dilerseniz öncelikle bu iki versiyon arasındaki farkları incelemekle başlayalım.

Google Ad Manager Ücretsiz Versiyonu (Küçük İşletmeler için Kısıtlı Versiyon)

Google Ad Manager Ücretsiz Versiyonu

Genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullandığı bu versiyon, detaylı raporlama, teklif ve hedefleme seçenekleri sunar. Bu raporlama seçeneklerinde geçmiş kullanım teklif bilgisi, reklamların erişim sayıları, reklamların aktif görüntülenme gösterimleri gibi birbirinden farklı detaylara ulaşmanız mümkündür. Video formatı dışındaki reklam formatları 150 milyona yakın gösterim elde edebilmektedir. Fakat ABD, Kanada ve Avusturalya pazarlarında bu sayı yaklaşık 90 milyondur. Yeni Zelanda gibi ülkelerde ise Google Ad Manager’in ücretsiz versiyonu üzerinden yayınlanan reklamlarda 200 milyona yakın gösterime erişmek mümkün oluyor.

Google Ad Manager 360 – Ücretli Versiyon (Büyük İşletmeler için Genişletilmiş Versiyon)

Google Ad Manager 360, yalnızca görsel ve metin temelli içeriklerde değil, video seçeneklerinde de oldukça zengindir. Reklam formatlarının çeşitliliğinin yanı sıra, sunulan raporlama, hedefleme ve analiz seçenekleri bakımından da Ad Manager 360’ın çok daha gelişmiş olduğunu söylemek mümkün.

İlginizi Çekebilir;  Web Tasarımı ile İnternetten Para Kazanmanın Yaratıcı Yolları

Büyük ölçekli işletmeler tarafından Ad Manager 360’ta en çok kullanılan özelliklerden biri ekip oluşturmaktır. Ekip ağı kurabilir, buradan görev atayabilir ve ayarları güncelleyerek dilerseniz Google Data Studio’ya bağlanabilirsiniz. Reklam ya da reklam envanteri yönetiminin en üst düzey versiyonu ile tanışın.

Google Ad Manager ile Alakalı Temel Kavramlar

Google Ad Manager’i size anlatırken içerik içerisinde sürekli envanter, öngörü gibi kelimeler kullanıyor olacağız. Bu yüzden bunların ne anlama geldiğinden kısaca söz etmek istedik. İnceleyin:

 1. Envanter nedir?: Google Ad Manager üzerinde satabileceğiniz reklam alanlarının tamamına envanter adı verilir. Envanteriniz bir mobil aplikasyonda olabileceği gibi internette erişilebilen bir web sitesinde de olabilir. Envanterinizin değeri, onun reklam gücüne göre belirlenecek ve açık arttırma üsulu ile satılacaktır. Reklam yerleştirilebilen birimlerin her biri ayrıca pazarlanır ve Open Bidding sistemi ile fiyatlar alındıktan sonra envanteri kazanan kişinin kim olduğuna karar verilir.
 2. Google Yayıncı Etiketleri Nedir? Ad Manager’dan reklam anlaşmasını web sitenize taşıyabilmeniz için teknik terimi ile ‘’reklamı çağırmanız’’ gerekecektir. Bunu yapabilmek için de sayfanıza reklam alanlarının bulunduğu yere belirli kod snippet’leri eklemeniz beklenir. Bu etiketler size Ad Manager tarafından verilir ve envanteriniz ile Google Ad Manager hesabınız arasında bir bağlantı kurar.
 3. Trafik İşlemleri Nedir? Google Ad Manager üzerinden reklam kampanyaları oluştururken ve oluşturduğunuz kampanyalarda satır öğeleri ile reklam öğelerini yönetirken trafik işlemleri yapıyor olursunuz. Örneğin reklamlarınızın belirli bir kitleye, belirli bir aracı kullanan kişilere gösterilmesini hedeflemek bir trafik işlemidir.
 4. Öngörme Nedir? Google Ad Manager geleceğe dönük analizlerin ve ‘’educated guess’’ adını verdiğimiz akıllıca / hesaba ve akıllı sisteme dayalı tahminlerin yapıldığı bir platformdur. Bir reklam envanteri sahibi olarak gelecekte kullanılabilir ve pazarlanabilir ne kadar alana sahip olacağınızı öngören analiz işlemleri öngörme olarak adlandırılır. Burada kastettiğimiz şey sadece birim başı kaç adet reklam yerleştirebileceğiniz alana sahip olduğunuz değildir. Bu alanlar aracılığı ile kaç adet ‘’reklam görüntüsüne’’ sahip olabileceğiniz de öngörme ile hesaplanır ve reklam envanterinizin gücü hakkında size fikir verir.
 5. Raporlama Nedir? Google Ad Manager üzerinde tamamlanan kampanyalar ya da etkin aktiviteler hakkında bilgi edinebileceğiniz detaylı raporlama seçenekleri bulunmaktadır. Bu raporlama seçeneklerinin hangileri olduğunu içeriğin devamında sizinle detaylı olarak paylaştık. Raporlama seçeneklerinin yaptığı temel şey, envanter performansınızı ölçmek, belirli metriklerdeki skorlarınızı incelemek, gelir düzeyinizle ilgili karşılaştırmalı bilgi edinmek, filtrelediğiniz tarih aralıklarındaki performansı incelemektir. Dahası, Google Ad Manager üzerinden çalışırken elde ettiğiniz raporları Excel ya da CSV dosyaları olarak dışa aktarabilir ve bu şekilde kullanabilirsiniz. Üstelik bir avantaj daha var: ADX geçmiş raporu hariç diğer tüm Ad Manager raporları yayıncının saat dilimine göre belirlenir.
 6. Hesap Yönetimi Nedir? Ağınızda genel olarak kullanabileceğiniz ve yeni kullanıcılar oluşturarak reklam kampanyalarında güncellemeler yapabileceğiniz sürecin tümüdür. Bu süreçte kullanacağınız araçlar, raporlama seçenekleri, ekip kurma seçeneğiniz ve daha fazlası, yönetim sırasında yararlanabileceğiniz araçlardır.

Google Ad Manager’in Öne Çıkan Özelliklerini Keşfedelim!

Genel olarak Ad Manager’in ücretsiz versiyonu ile 360 isimli versiyonu arasındaki farkları anladık. Şimdi sıra, Google Ad Manager’in temel özelliklerini keşfetmeye geldi. Başlayalım!

Kolay ve Anlaşılabilir Ara Yüz – Profesyoneller ya da Acemiler İçin Uygun

Kolay ve Anlaşılabilir Ara Yüz
Kolay ve Anlaşılabilir Ara Yüz – Google Ad Manager

Google’in genel olarak tüm araç ve servislerinde anlaşılabilir, sade, kolay kullanılabilir bir ara yüze önem verdiğini biliyoruz. Google Ad Manager’de de benzer bir durum geçerli. Kolay ve anlaşılabilir ara yüzü sayesinde veri iç görülerini, reklam envanteri ya da reklamlarla ilgili geriye dönük ve güncel bilgileri kolayca gözden geçirebiliyorsunuz. Dahası, siz Ad Manager’de gezinirken sol kenar çubuğunda bulunan bilgiler size rehberlik ettiği için ne yapmanız gerektiğini çok daha kolay şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Detaylı Reklam Hedefleme Özellikleri – Hedef Kitlesine Tam Odak

Google Ad Manager ile ilgili en büyük övgülerden birini reklam hedefleme seçenekleri oluşturuyor. Ne tür reklamları sitenizde göstermek istediğiniz, reklamları görebilecek kişilerin kimler olduğu, hangi sektörden markalara hitap ettiğinize kadar tüm detaylar sizin tarafınızda belirlenecek. Üstelik sadece bununla sınırlı değil. Reklamlarınızı gören kişileri kullandıkları arama motoru, cihaz ya da sürüme göre bile filtrelemeniz mümkün. Bu detaylı çalışmalar pazara sizin belirlediğiniz değeri sunmanıza yardımcı olacak.

Google Ad Manager Detaylı Lokasyon Hedefleme Örneği
Google Ad Manager Detaylı Lokasyon Hedefleme Örneği (Genelden Özele)

Kullanabileceğiniz reklam filtreleme / kitle hedefleme seçeneklerinden bazılarını örnek olarak göstermek istiyoruz:

 1. Kullanıcıların hangi cihazları kullandığına göre reklam görüntüleme filtresi: Mobil cihaz, akıllı televizyon, akıllı telefon, tablet ya da daha fazlası
 2. Cihaz üreticisi (markası) odaklı reklam görüntüleme filtresi: BlackBerry, HTC, Apple ya da daha fazlası
 3. İşletim sistemi odaklı reklam görüntüleme filtresi: Android, IoS ya da daha fazlası
 4. Coğrafi konuma göre filtreleme
 5. Dile göre filtreleme
 6. İnternet bağlantısı tipine göre filtreleme
 7. Kişiselleştirilmiş hedefleme oluşturma seçeneği (belirli filtreleme opsiyonlarını bir araya getirerek kendinize özgü yeni filtreleme kanalları oluşturabilirsiniz.)

Gelişmiş Ekiple Çalışma Seçeneği: Ad Manager 360 Kullanıcıları İçin

Büyük çaplı bir şirket olarak Ad Manager’i kullanırken bunu bir ekiple yapmak isteyeceğinize eminiz. Google Ad Manager 360’ı kullanırsanız, size benzer yetkiye ya da reklam alanları yönetiminde size benzer erişime sahip olanlardan oluşan ekipler oluşturabilirsiniz. Birden fazla siteniz olduğunu düşünün. Bunlardan biri Türkçe. Türkçe siteniz için Türkçe reklam verenlerin ve Türkçe envanter sahiplerinin erişebildiği bir ekip oluşturun ve burada etkileşimi yüksek bir iletişim kurun. Bu, reklam süreçlerini yönetmenizi kolaylaştıracak. Çünkü bu ekip içerisinde her bir eylem gerçekleştikçe kaydedilecek ve takip çok daha pratik hale gelecek. İşleri izleyin, rapor oluşturun, raporlarınızı ekip arkadaşlarınızla paylaşın. İşte bu kadar basit.

İlginizi Çekebilir;  YouTube'da Daha Fazla Görüntülenme Nasıl Elde Edilir?

Detaylı Raporlama Seçenekleri: Ad Sense Metrikleri ile Tamamen Aynı

Google Ad Manager üzerinde raporlama seçenekleri üzerinde çalışırken, Ad Sense’i kullanmış bireylerin pek yabancılık çekeceğini düşünmüyoruz. Çünkü metriklerin özellikleri ve anlamları tamamen aynı. Detaylı raporlama talep edebileceğiniz metriklerden bazılarını inceleyelim:

 1. GAM Gösterimi: Ad Manager aracılığı ile bir web sayfasında gerçekleşen gösterimlerin tamamıdır. Bu, kullanıcının gördüğü reklam sayısına işaret eder. Bu yüzden eğer bir kere görüntülenen sayfada iki reklam varsa, GAM gösterimi iki birim artacaktır.
 2. GAM Kapsamı: Bu değeri ölçmek için reklam gösterim sayısı toplam reklam isteklerine bölünür ve 100 ile çarpılır. Temel amaç, hedeflediğiniz reklamı gerçekleştiremediğiniz siteleri görmeniz ve buna göre optimizasyon çalışmaları başlatmanızdır.
 3. GAM Para Kazandıran Sayfa Görüntülemeleri: Reklam envanterinizin herhangi birinde tek bir reklamın toplam görüntülenme sayısını bulmak için bu metriği incelemeniz gerekir.
 4. GAM Gösterimleri: Google Ad Manager gösterimlerinin Analytics oturumlarına oranını burada bulabilirsiniz.
 5. GAM Görüntülenebilir Gösterim Yüzdesi: Reklamlarınızın hazır ve görüntülenebilir olanların yüzdesini buradan inceleyebilirsiniz. Kullanıcının internet gezinimi sırasında tarayıcısında kolayca görüntüleyebileceği reklamlar, ‘’görüntülenebilir’’ sınıfında değerlendirilip bu hesaba katılırlar.
 6. GAM Tıklamaları: Reklam envanterinizde yayınladığınız reklamlara tıklanma sayılarını buradan görebilirsiniz.
 7. GAM TO: TO, tıklama oranı anlamına gelir. Gösterdiğiniz reklamların tümü tıklama almaz. Dolayısıyla reklamlarınızın gösterim sayısının tıklama alan reklamlarınızın sayısına oranı, tıklama oranınızı elde etmenizi sağlar. Bu, sitenizde reklam vermek isteyen markalar için oldukça önemli bir orandır.
 8. GAM Geliri: Ad Manager üzerinden reklam gösterimi yaparak elde ettiğiniz kazancın tümünü simgeler.
 9. GAM Geliri / 1000 Oturum: 1000 Analytics’te elde ettiğiniz Google Ad Manager Gelirini temsil etmektedir. Burada sitenizde spesifik olarak kaç reklam gösterimi elde ettiğinizden ziyade 1000 oturum başına elde ettiğiniz gelir önemsenir.
 10. GAM Ebgmb: Bin görüntülenme için reklamın ortalama maliyeti bu metrik ile ölçülür. Bu metrik, her bin görüntülenme için Ad Manager üzerinden elde edeceğiniz geliri simgeler.

Bu metrikleri kullanarak Ad Manager üzerinden oldukça detaylı raporlamalar talep etmeniz mümkündür. Ayrıca, Ad Manager raporlarınızı Google Analtytics’te görüntüleyebilir ya da aşağıdaki özelleşmiş rapor tiplerinden birini hazır şablon olarak talep edebilirsiniz:

 1. Yayıncı Genel Bakış Raporu
 2. Yayıncı Sayfaları Raporu
 3. Yayıncı Yönlendirmeleri Raporu

Detaylı Reklam Testi Seçeneği

Reklamlarınızda en iyi kullanıcı deneyimini elde etmeniz hem elde edeceğiniz gelirleri arttırmak hem de daha büyük markaların sizi tercih etmesini sağlamak için çok önemli. Peki, en iyi ortamı sunduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz? Elbette Google Ad Manager’in sunduğu detaylı reklam testi seçenekleriyle.

 1. Dilerseniz reklam testlerinizde Ad Manager’in olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını anlamak için temel bir prosedür uygulayabilirsiniz,
 2. Dilerseniz farklı cihaz ve tarayıcılarda reklamlarınızın nasıl görüneceğini test edebilirsiniz,
 3. Dilerseniz ise üçüncü taraf entegrasyonlarla Ad Manager’in çalışmasını test edebilirsiniz.
 4. Ad Manager etiketlemesini test edebilirsiniz.
 5. Trafik işlem ayarlarını ve reklam öğelerini test edebilirsiniz.

Yapacağınız detaylı etme işlemleri, her şeyin tam olarak planladığınız gibi gittiğinden emin olmanız için oldukça önemlidir. Özellikle reklam öğesi yayınını test etme sürecinde üçüncü taraf reklam öğelerini, genişleyen ve rich mediya reklam öğelerini, reklam öğesi şablonlarını, sayfa dışı reklam öğelerini test etmek, doğru şekilde çalışan reklam envanterlerine sahip olduğunuzu göstermenizi sağlar ve sürecin yönetimini kolaylaştırır.

Ad manager etiketlemesini test ederken önerilen reklam birimleri üzerinde çalışabilir, Chrome geliştirici araçlarının web sitenizde ne kadar etkili çalıştığını görebilir ve Google yayıncı konsolundan yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, Google Ad Manager’da test yapmaya başlamak için test verileriyle test ortamı oluşturmanız gerektiğini unutmayın. Test nesneleri Ad Manager’daki reklam verenler, siparişler, satır öğeleri ve reklam öğeleri olabilir. Bunların her biri, reklam senaryonuzu oluştururken kullanabileceğiniz seçeneklerdir.

Son olarak, ilk reklamlarınızı yayınlamaya başlamadan önce mobil uygulama kurulumunu test etmeniz de iyi bir fikir olabilir. Bu ayar, mobil uygulama içi ayarlarınızı doğrulamanızı ve yeniden geliştirmenizi sağlar. Mobil uygulama ayarını yaparken;

 1. Ad Manager ayarlarını doğrulayabilirsiniz.
 2. Uygulama ayarlarını doğrulayabilirsiniz.
 3. Uygulama istek ve yanıtlarını kontrol edebilirsiniz.

Hepsi tamam mı? Harika! Hemen Google Ad Manager üzerinden test yapmaya başlamak için sadece birkaç adımınız kaldı. Hemen şimdi Google’ın Ad Manager ile test süreçlerinden söz ettiği içeriğe giderek buradan başlayabilir ve adım adım Manager’da daha iyi sonuçlar elde etmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

Open Bidding Özelliği İle Tanışın – Gerçek Zamanlı Teklif Usülü ile Satış Yapma Şansı

Google Ad Manager, popüler open bidding özelliği sayesinde reklam envanteriniz için gerçek zamanlı teklif verilmesine olanak tanıyor. Bu özellik Google Ad Manager’in kısıtlı sürümünü kullanan küçük işletme sahipleri için geçerli değil, bunu sadece Google Ad Manager 360 kullanıcıları kullanabiliyor. Açık teklifin genel çalışma prensibi, reklamların daha hızlı, verimli ve doğrudan iletişim ile yüklenebilmesini sağlamak içindir. Bu sistem ‘’sunucudan sunucuya entegrasyon’’ mantığı ie çalışır. Sistem aşağıdaki gibi işler:

 1. Öncelikle bir reklam isteği (envanterde yayınlanmak üzere bir reklam talebi) oluşturulur. Bu istek doğrudan Google Ad Manager sunucusuna gönderilir. Bu sayede ‘’sunucudan sunucuya entegrasyon’’ sistemi başlamış olur.
 2. Reklam isteği ile ilgili bilgiler Google Ad Manager’a iletilirken, yalnızca reklamın genel yapı bilgileri değil, kullanılan cihaz, hedefleme detayları ve kullanıcı detayları da iletilir.
 3. Ad Manager açık arttırma sistemini başlatır. Birleştirilmiş açık arttırmada reklam envanteri sahibi için en mantıklı ve karlı olan tutar, kazanan tutar olacaktır.
 4. Reklam teklifinin kazanan belirlendikten sonra yayıncıya detaylı bir reklam öğesi raporu gönderilir. Bu raporda reklam detayları, exchange’de teklif verip kazanan kullanıcı bilgileri ve reklam öğesi detayları bulunur.
İlginizi Çekebilir;  TikTok Videoları Nasıl Viral Olur?

Farklı Reklam Formatlarında Etkili Yönetin – Tüm Reklam Yönetim Süreci Tek Noktada

Google AdSense’in sadece resim reklamlar ve metin reklamları desteklediğini biliyorsunuzdur. Fakat Google Ad Manager çok daha çeşitli seçenekleri sizlere sunar. Uygulamalarda, mobil sayfalar, video oyunlarında ya da web sitelerinde sunulabilen reklam çeşitleri resim ve metnin yanı sıra video olarak da paylaşılabilmektedir. Google AdSense’te de bulunan temel reklam çeşitlerinden söz etmeyeceğiz. Bunun yerine, Ad Manager’i farklı kılan üç farklı reklam türünden söz etmek istiyoruz.

Google Ad Manager Reklam Yönetimi
Google Ad Manager Reklam Yönetimi
 1. Yerel reklamlar: Web sitesinin sahip olduğu içerik tipi ile oldukça benzeşen, neredeyse web sitesinin kendi içeriği kadar organik görünen ve aynı hissi veren reklam seçenekleridir. Genellikle widget, sponsorlu reklam, tanıtılan reklam gibi birbirinden farklı adlarla pazarlanan bu reklam çeşitleri oldukça güçlü dönüşüm oranlarını beraberinde getirebiliyor.
 2. Duyarlı reklamlar: Hedef kitlenizin sadece bilgisayar karşısında oturarak sorgulama yaptığını düşünmek büyük bir talihsizlik olurdu, öyle değil mi? Durum elbette böyle değil. Hedef kitleniz aplikasyon indiriyor, mobil cihazından ya da tabletinden internette geziniyor, video oyunları oynuyor ve interneti farklı versiyonları ile sürekli kullanmaya deavm ediyor. Google Ad Manager da kullanıcı deneyimini arttırabilmek için, kullanıcının elindeki cihaza göre boyutları otomatik olarak optimize olan reklamların yayınlanabildiği bir platformdur. ‘’Mobil uyumlu reklam’’ dediğimiz şeyin ta kendisi!
 3. Video reklamlar: Google AdSense’te sunulmayan ve Ad Manager’de sıklıkla kullanılan video reklamlar, yayın içi ya da yayın dışı olarak piyasaya sürülebiliyorlar. Bu reklam türleri Google’ın çeşitli servislerinde gösterime alınabiliyor.

Google Ad Manager ile Google Ad Sense’in Karşılaştırılması

Peki, eğer reklam envanterinizi pazarlayarak Google üzerinden gelir elde etmek isteyen biriyseniz Google Ad Manager mi sizin için daha uygun, yoksa Google Ad Sense mi? Bu sorunun yanıtını verebilmek için iki farklı reklam borsasını detaylı olarak kıyaslamak istedik.

Google Ad Manager ile Google Ad Sense’in Karşılaştırılması
Google Ad Manager ile Google Ad Sense’in Karşılaştırılması

Sizinle karışık bir karşılaştırma alanı paylaşmak yerine Ad Manager ile AdSense’i birbirinden ayıran en temel özelliklerden söz etmek istiyoruz. Böylelikle hangisinin daha yararlı olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız.

Desteklenen reklam envanteri çeşitleri

Google AdSense üzerinde çalışırken sadece web portalında aktif olarak kullanılan web siteleri için reklam envanteri pazarlaması yapabilirsiniz. Yani bir internet siteniz varsa ve buradaki reklam alanını satmak istiyorsanız, AdSense işinize yarar. Fakat Adsense, mobil aplikasyonlardaki, video oyunlarındaki ya da mobil sayfalardaki reklam envanterlerini desteklemez. Bu yüzden eğer birden fazla reklam envanteri tipine sahipseniz Google Ad Manager’i kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Erişilebilen reklam verenler

Bir reklam envanteri sahibi olarak ne kadar çok reklam verene erişirseniz, sizin envanteriniz için oluşan rekabet ve talep o kadar artacaktır. Pazarın hareketlenmesi sizin için de işlerin iyi gitmesi anlamına gelecektir. Reklam envanterinizden artan rekabet oranları ile en iyi paraları kazanabilmek için Google Ad Manager daha mantıklı olabilir. Çünkü Google Ad Manager, reklam envanterinizi Google reklam verenlerine ve Google dışı reklam verenlere aynı anda satmanıza olanak tanıyan bir platformdur. Peki, bunu neye borçlu? Çünkü Google Ad Manager aynı anda birden fazla reklam borsasına entegreli şekilde çalışabiliyor.

Doğrudan ve programatik reklamlar

Oldukça detaylı filtreleme seçenekleri ve sitenizde neyin yayınlanacağına dair yapabileceğiniz daha fazla özelleştirme, Google Ad Manager’i programatik reklamlar için daha iyi bir yer haline getirir. Geliştireceğiniz tüm reklam kampanyalarını tek bir yerden yönetmek için Google’ın reklam borsası Google Ad Manager’i kullanmak iyi bir fikir olabilir. Dahası, bunu yaparken birden fazla reklam verenden gerçek zamanlı teklifler alıyor ve teoride daha yüksek bin tıklama başı maliyet ile reklam envanterinizi satıyor olacaksınız. Bu tip bir ortamda reklam envanteri başı elde edeceğiniz kazanç artarken, yönetebileceğiniz reklam çeşitleri de artar.

Ek reklam formatları

Google AdSense yalnızca görüntülü ve metin bazlı reklamları destekliyor. Üstelik bunları da sadece web sayfalarında yayınlanacak şekilde pazarlayabiliyor. Fakat Google Ad Manager, yerel reklamlar, duyarlı reklamlar ve video reklamlar ile çok daha fazla reklam çeşidini reklam verenlerin hizmetine sunuyor. Elbette bu reklamları yayınlayabilecek envanter tiplerine sahip olanlar da bu sayede yüksek kazanç sağlıyor. Bu yüzden farklı reklam formatlarından yararlanmak istiyorsanız Google Ad Manager iyi bir tercih olabilir.

Entegrasyon Gücü

Google Ad Manager, içerisinde Google AdSense’i de kullanabileceğiniz kapsamlı ve geniş entegrasyonlu bir platformdur. AdSense ise yalnızca kendi özelliklerini kullanabileceğiniz daha dar kapsamlı bir platformdur. Dilerseniz Google Adsense hesabınızı Google Ad Manager’e bağlayarak işlerinizi yürütebilirsiniz. Bu sayede GAM aracılığı ile Adsense’te işlem yapabilir ve tek bir noktadan envanter yönetiminizin tamamını gerçekleştirmiş olursunuz. Bunu nasıl yapacağınızı hemen söyleyelim.

 1. Öncelikle Google Reklam Yöneticisine gidin ve oturum açın.
 2. Daha sonra Yönetici > Bağlı hesaplar adımlarını izleyin.
 3. Daha sonra AdSense sekmesine tıklayın ve Yeni AdSense seçeneğini tercih edin.
 4. AdSense hesabınızın bir mülk kodu vardır. Buna yayıncı kimliği adı da verilir. Bu kimliği kopyalayın ve ilgili alana yapıştırın. Kod, harf ve rakamlardan oluşur.
 5. Daha sonra bir isim girin. E-posta adresi, iletişim bilgileri ya da diğer ek bilgiler de doldurulmalıdır.
 6. Kaydet seçeneğine tıklayın. İşleminiz tamam. Son adım olarak AdSense’ye girin ve bağlantıyı etkinleştirerek onaylayın. Bunu yapmak için de üçlü çubuğa tıklamanız, Erişim ve Yetkilendirme Sekmesinden ‘’Üçüncü Taraf Erişimi’’ sekmesine gitmeniz gerekir. Buradan AdManager’i onaylayıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

The post Google Ad Manager Nedir, Nasıl Kullanılır? first appeared on Can Cankıran.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir